Literackie nagrody Nike 2019. Gdzie typować?

Zaktualizowano

Nagrody Nike to prawdopodobnie najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie polskiej literatury. Po raz pierwszy przyznano ją w 1997 roku. Laureatem tej nagrody mogą być wyłącznie pisarze żyjący, z zastrzeżeniem, że są jedynymi autorami danego dzieła. W pierwszym etapie konkursu jury nominuje 20 książek, a następnie lista ścisłych finalistów zostaje ograniczona do siedmiu nazwisk. Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę października zostaje ogłoszony zwycięzca, który otrzymuje statuetkę autorstwa Gustawa Zemły oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tysięcy złotych. Fundatorami nagrody jest tradycyjnie Fundacja Agory i “Gazeta Wyborcza”. Przez lata laureatami Nike byli m. in. Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk czy Dorota Masłowska. W zeszłym roku nagrodę główną otrzymał Marcin Wiecha z swój zbiór esejów pt. „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

LN Nike 2019. Gdzie obstawiać

Co ciekawe, naszego faworyta do zdobycia LN Nike można typować u legalnych bukmacherów online. Jeśli więc uważam się za rasowego „mola książkowego” i znawcę polskiej literatury współczesnej, to możesz na swojej wiedzy zarobić całkiem ciekawe pieniądze. Lista tegorocznych finalistów wraz z kursami u bukmachera BETFAN przedstawia się następująco:

  • Zyta Rudzka “Krótka wymiana ognia” – kurs 2,60
  • Małgorzata Rejmer “Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii” – kurs 3,20
  • Mariusz Szczygieł “Nie ma” – kurs 4,10
  • Szczepan Twardoch “Królestwo” – kurs 4,50
  • Marcin Kołodziejczyk “Prymityw. Epopeja narodowa” – kurs 6,0
  • Juliusz Strachota “Turysta polski w ZSRR” – kurs 6,20
  •  Aleksander Kaczorowski “Ota Pavel. Pod powierzchnią” – kurs 7,50

Patrząc na kursy można nietrudno zauważyć, że tegoroczny konkurs ma swoją faworytkę w osobie Zyty Rudzkiej i jej dzieła pt. „Krótka wymiana ognia”. Jest to jej pierwsza książka od wydania „Ślicznotki doktora Josefa” (2006). Przez czas rozłąki z powieściopisarstwem, autorka była skupiona na tworzeniu scenariuszy sztuk teatralnych. W jej przypadku można więc mówić o literackim powrocie w najlepszym możliwym stylu.

Wytypuj laureata nagrody Nike u bukmachera BETFAN

Bukmacher BETFAN wkłada sporo energii w oferowanie ciekawych zakładów związanych z szeroko pojętą rozrywką. Pozwala on swoim klientom typować wydarzenia związane m. in. z show businessem, kulturą czy polityką. Jeżeli więc bardziej niż sportem interesujesz się wydarzeniami tego typu, to ten buk będzie dla Ciebie najlepszym możliwym wyborem! Przy okazji, będziesz mógł skorzystać na wysokim bonusie powitalnym, a jeśli podczas rejestracji podasz nasz ekskluzywny kod bonusowy, zyskasz jeszcze więcej środków na darmowe zakłady!


Powrót