Jak grać odpowiedzialnie?

Zaktualizowano

Zakłady bukmacherskie, poza tym, że są świetną rozrywką dla milionów ludzi na całym świecie, należą również do szeroko rozumianego hazardu, a ten jak wiadomo niesie ze sobą ryzyko uzależnień.

Żeby przeciwdziałać problemom jakie niesie ze sobą uzależnienie od gier losowych, poprzedni rząd na przełomie 2009 i 2010 wprowadził liczne obostrzenia przepisów na mocy, których niemal całkowicie zakazano reklamowania zakładów bukmacherskich oraz wszelkich innych gier losowych. Po raz pierwszy zabroniono także korzystania z usług zagranicznych bukmacherów, którzy nie posiadali licencji na prowadzenie działalności w Polsce, pod groźbą grzywny sięgającej 120 stawkom dziennym. Trudno jednak powiedzieć, czy sama ustawa okazała się sukcesem, gdyż okazało się, że środki z funduszu przeznaczonego na leczenie uzależnień od hazardu pozostały w dużej mierze nietknięte więc problem w teorii był raczej znikomy, jednak na pewno ustawa ta miała duży wpływ na to jak przez kilka lat wyglądała branża hazardowa w naszym kraju.  

W 2017 roku kolejny rząd znowelizował ustawę hazardową, dopuszczając do ubiegania się o licencję podmioty zagraniczne. Przy okazji stworzono specjalny rejestr nielegalnych stron. Ponadto, kolejne nowelizacje ustanowiły państwowy monopol na kasyno online, obejmujące poker i inne gry losowe. Niemniej, po raz kolejny tak naprawdę nie wprowadzono żadnego istotnego programu mającego edukować młodsze pokolenia w temacie zagrożeń wynikających z uzależnienia od hazardu, czyli czegoś co w naszej opinii jest jedynym sensownym sposobem na drodze do całkowitej eliminacji tego problemu.

Gdzie szukać pomocy?

Jak już wspomniałem, problem uzależnień od hazardu okazuje się nie należeć do najbardziej palących problemów społecznych w naszym kraju, jednak nie oznacza to, że problem ten w ogóle nie istnieje. Jeśli ktoś zaszedł w uprawianiu hazardu o krok za daleko to może zasięgnąć pomocy w Instytucie Psychologii Zdrowia, który jest współfinansowany z pieniędzy pochodzących z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Od kilku lat prowadzą oni specjalną infolinię dla osób borykających się z uzależnieniami od gier losowych. Z telefonu zaufania można skorzystać pod numerem 801 889 880. Funkcjonuje również bezpłatna poradnia internetowa, również finansowana ze środków Funduszu. Kontakt z nią znajdziesz pod adresem http://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/poradnia-online/. W tym samym serwisie uzyskasz także informacje na temat ośrodków i placówek zajmujących się na co dzień tym problemem.

Jak grać, żeby się nie uzależnić?

Osobą uzależnioną od hazardu może stać się każdy z nas i tak naprawdę nie ma złotego środka na to, by się przed tym uchronić. Nie należy jednak popadać w panikę i od razu usuwać swojego konta u bukmachera online. Kluczowy w tym wypadku wydaje się być umiar i świadomość tego, do którego momentu zakłady bukmacherskie są dla Ciebie po prostu dobrą zabawą, a kiedy stają się przyczyną frustracji. Jednocześnie zalecamy ostrożność i odradzamy próby odgrywania się za wszelką cenę, gdyż na ogół prowadzi to do wysokich przegranych. Naszą główną radą w kwestii zakładów bukmacherskich jest więc powielenie znanego wszystkim typerom sloganu – „GRAJ ODPOWIEDZIALNIE!”.

Którzy bukmacherzy dbają o zdrowie swoich klientów?

W ramach kolejnych zapisów ustawy hazardowej, bukmacherzy są zobowiązani do udzielenia graczom m. in. możliwości ustalenia limitów środków przeznaczonych na zakłady. Są one dostępne na ogół zaraz po rejestracji, a później możemy je ustawiać z panelu naszego konta. Bukmacherem posiadającym w swojej ofercie specjalny Regulamin Odpowiedzialnej Gry zatwierdzonym przez polskie Ministerstwo Finansów jest STS. Wspomniany regulamin umożliwia m. in. możliwość zablokowania konta przez samych graczy na czas określony. Poza tym, bukmacher ten umożliwia skorzystanie z bonusu powitalnego, dzięki któremu gracze nie będą musieli ryzykować wyłącznie swoich własnych ciężko zarobionych pieniędzy. Wartość środków bonusowych można zwiększyć dzięki specjalnym kodom promocyjnym, które są dostępne na naszej stronie.


Powrót